צריכת חשמל של מכשירים בבית – השוואה וטיפים לחיסכון

צריכת החשמל הביתית היא חלק חלק מכובד מההוצאות השוטפות של משקי הבית, ולעיתים עשויה אף להפתיע ברמתה הגבוהה. מכשירי החשמל הביתיים, החל ממקררים ומכונות כביסה ועד למזגנים ומחשבים, תורמים באופן ניכר לתפיחת חשבון החשמל החודשי. במאמר זה נערוך השוואה בין צריכת החשמל של המכשירים הביתיים הנפוצים, ונספק עצות מעשיות לחיסכון באנרגיה ובהוצאות – כל הפרטים לפניכם!

מקררים ומקפיאים – הצרכנים הגדולים

מקררים ומקפיאים הם מהמכשירים הביתיים הגדולים ביותר מבחינת צריכת חשמל, שכן הם פועלים ברציפות 24 שעות ביממה. צריכת החשמל של מקרר ביתי ממוצע נעה בין 200 ל-600 קילו-ואט שעה (kWh) בשנה, כתלות בגודל המכשיר, דירוג האנרגיה שלו ותנאי הסביבה. מקפיאים נפרדים אף עשויים לצרוך יותר. כדי לחסוך בחשמל, מומלץ לבחור במקררים בעלי דירוג אנרגטי גבוה, לווסת את הטמפרטורה לרמה האופטימלית (כ-4 מעלות צלזיוס) ולהימנע מפתיחת הדלת של המקרר לעתים קרובות.

מכונות כביסה ומייבשים – שימוש מושכל

מכונות כביסה ומייבשים הם מכשירים נפוצים נוספים הצורכים כמות נכבדת של חשמל. מחזור כביסה ממוצע עשוי לצרוך בין 0.5 ל-1.5 קילו-ואט שעה, כתלות בגודל המכונה, בסוג התוכנית ובטמפרטורה הנבחרת. שימוש במייבש כביסה מוסיף עוד 2-4 קילו-ואט שעה למחזור. לחיסכון מרבי מומלץ לכבס במים קרים כשניתן, למלא את התוף עד הקיבולת המומלצת ולתלות כביסה לייבוש טבעי בשמש במקום להשתמש במייבש חשמלי.

מזגנים – שליטה נבונה בטמפרטורה

מזגנים הם צרכני חשמל עיקריים, במיוחד בחודשי הקיץ החמים. מזגן ביתי ממוצע עשוי לצרוך 1-2 קילו-ואט שעה לשעת פעולה, ובמהלך עונת הקיץ ההוצאה יכולה להגיע לאלפי שקלים. לחיסכון באנרגיה חשוב לקבוע את הטמפרטורה הרצויה (מומלץ 25 מעלות), לסגור דלתות וחלונות בעת הפעלת המזגן ולנקות את המסננים בקביעות לשמירה על יעילות המכשיר.

תאורה – מעבר לפתרונות חסכוניים

למרות שנורות בודדות צורכות כמות קטנה יחסית של חשמל, צריכת האנרגיה המצטברת של כל מערכת התאורה בבית עשויה להיות גדולה. נורות ליבון צורכות כ-60 ואט לשעה, בעוד נורות פלואורסצנטיות חסכוניות יותר צורכות כ-15 ואט ונורות LED עוד פחות, כ-8 ואט. המעבר לנורות חסכוניות, לצד כיבוי אורות בחדרים שאינם בשימוש, יכול להוביל לחיסכון ניכר בצריכת החשמל לאורך זמן.

מכשירי מטבח – שימוש מודע

מכשירי חשמל במטבח, כמו תנור אפייה, כיריים חשמליות, מיקרוגל ומדיח כלים, גם הם תורמים לצריכת החשמל הביתית. תנור אפייה ממוצע צורך כ-2 קילו-ואט שעה לשעת שימוש, וכיריים חשמליות כ-1.5 קילו-ואט שעה. מומלץ להשתמש במכסה בעת בישול על הכיריים, לאפות מספר מאפים יחד כשניתן ולהעדיף את השימוש במיקרוגל (הצורך פחות אנרגיה) לחימום מזון.

מכשירי בידור ומחשבים – צרכנים סמויים

מכשירי בידור ביתיים כמו טלוויזיות, ממירים, מערכות שמע וקונסולות משחקים, וכן מחשבים וציוד היקפי, הם צרכני חשמל לא מבוטלים. גם כשהמכשירים במצב המתנה (Standby), הם עדיין צורכים כמות מסוימת של חשמל. מומלץ לכבות לחלוטין או לנתק ממקור המתח מכשירים שאינם בשימוש פעיל, ולהעדיף רכישת מכשירים בעלי דירוג אנרגטי גבוה.

עצות נוספות לחיסכון בחשמל

מעבר להתייחסות פרטנית לכל מכשיר, יש פעולות כלליות נוספות שיכולות לסייע בחיסכון בצריכת החשמל הביתית:

  • בידוד נכון של הבית למניעת בריחת אוויר קר/חם
  • התקנת תריסים ווילונות לצמצום הצורך במיזוג
  • בדיקת התקינות והיעילות של מערכת החשמל
  • קביעת מועדים לניתוק מכשירים במרוכז משקעי החשמל
  • העלאת המודעות של כל בני הבית לצריכת החשמל וחשיבות החיסכון

לסיכום

צריכת החשמל הביתית מושפעת ממגוון רחב של מכשירי חשמל, מהגדולים והבולטים ועד לקטנים והסמויים מן העין. הבנת אופן הפעולה והצריכה של כל מכשיר, בשילוב עם אימוץ הרגלי שימוש חסכוניים, יכולה להוביל לחיסכון משמעותי בחשבון החשמל לאורך זמן.

שאלות? אנחנו כאן לענות

מאמרים נוספים באותו נושא

נגישות